انواع روشهای کم کردن حجم عکس

انواع روشهای کم کردن حجم عکس

 • کاهش حجم تصاویر و عکسها برای استفاده در وب یکی از دغدغه های مدیران سایتها و سئوکاران است. استفاده از تصاویر در وبسایتها امری اجتناب ناپذیر است ولی از طرفی استفاده از تصاویر باعث افزایش حجم صفحات سایتها میشود. به همین منظور از انواع روشهای کم کردن حجم عکس برای کاهش حجم تصاویر استفاده میشود.

  اهمیت استفاده از انواع روشهای کم کردن حجم عکس

  همانطور که بالاتر اشاره شد، تصاویر بخشی جداناپذیر از محتوای وبسایتها و صفحات وب هستند اما برای استفاده مناسب از آنها باید به صورت بهینه از آنها استفاده کرد. هرچه تصاویر حجم کمتری داشته باشند، حجم صفحات کاهش میباید اما از طرفی از کیفیت تصاویر نیز کاسته میشود. در این میان انتخاب راهی میانه راهگشاست که هم از تصاویر مناسب و با کیفیت استفاده کرد و هم حجم تصاویر را کاهش داد.

  کیفیت تصویر در چاپ دیجیتال

  در چاپ دیجیتال برخلاف صفحات وب، کیفیت تصاویر نسبت به حجم آنها اهمیت بیشتری دارند و هرچه کیفیت بالاتر باشد، هرچند حجم نیز افزایش یابد، بهتر است چرا که تصاویر با کیفیت بالاتر، خروجی مطلوبتری در چاپ دیجیتال دارند. البته در چاپ دیجیتال آنلاین حجم تصاویر به خاطر نیاز به آپلود مقداری اهمیت پیدا میکند ولی چون یک مرتبه این کار انجام میگیرد، باز کیفیت تصویر اهمیت بیشتری پیدا میکند.

   

  ارتباط فرمت عکس و حجم عکس

  انواع فرمت تصاویر

  تصاویری در که در حال حاضر در وب پشتیبانی میشوند دارای فرمتهای مختلفی از قبیل jpg، jpeg، png، gif، webp، svg و … میباشد. هر کدام از این فرمتها کاربرد خاص خود را در فضای وب دارند ولی حجم هرکدام نیز تفاوت دارد. در زیر به تفاوتهای حجم فرمتهای مختلف تثاویر اشاره میشود.

  فرمتهای مختلف تصاویر

  فرمت jpg یا jpeg

  این فرمت یکی از رایجترین فرمتهای تصاویر در وب و غیر وب است. این فرمت تصاویر را تا حد خوبی به صورت فشرده نمایش میدهد و کیفیت مناسبی هم برای صفحات وب ارائه میدهد.

  فرمت png

  این نوع تصاویر معمولا برای جاهایی که استفاده از زمینه شفاف نیاز است، استفاده میشوند و از کیفیت بالایی هم برخوردار هستند اما حجم بالاتری نسبت به سایر فرمتها دارد. بههمین دلیل از فرمت png در شرایط خاصی در صفحات وب استفاده میشوند.

  فرمت gif

  تصاویر با فرمت gif اغلب برای نمایش انیمیشنهای کوتاه یا تصاویر متحرک استفاده میشوند. البته برای نمایش تصاویر ثابت هم کارایی دارند ولی نسبتا حجم بالاتری دارند. از این فرمت نیز در شرایط خاصی استفاده میشود.

  فرمت svg

  این فرمت که بتازگی در سطح وب استفاده میشود و کاربرد پیدا کرده است، به صورت برداری میباشد. ویژگی تصاویر برداری مقیاس پذیری آنها میباشد. البته حجم بالایی هم دارند و استفاده از آنها چندان راحت نیست.

  فرمت webp

  این فرمت نیز بتازگی وارد فضای وب شده است و توسط شرکت گوگل ارائه و پشتیبانی میشود. البته هنوز همه مرورگرها از این فرمت پشتیبانی نمیکنند ولی نسبت به سایر فرمتهای تصاویر حجم کمتری و کیفیت بالاتری دارد. در حال حاضر فقط مرورگر کروم و آپرا می‌توانند تصاویر webp را نمایش دهند و به همین علت است که هنوز استفاده از آن فراگیر نشده است.

  تبدیل و تغییر فرمت تصاویر

  هر کدام از این فرمتهای تصاویر را به راحتی میتوان به همدیگر تبدیل کرد. با استفاده از نرم افزار فوتوشاپ و یا ابزارهای آنلاین تبدیل فرمت مانند کلودکانورتور و یا آنلاین کانورت میتوان فرمتهای مختلف تصاویر را به یکدیگر تبدیل کرد.

  انواع روشهای کم کردن حجم عکس

  همانطور که گفته شد، در صفحات وب به منظور بارگزاری سریعتر صفحات نیاز هست که حتما حجم تصاویر تا حد کافی کاهش پیدا کند بدون اینکه از کیفیت آنها کاسته شود. برای این کار انواع روشهای کم کردن حجم عکس وجود دارد که به برخی از آنها در ادامه اشاره میشود.

  کم کردن حجم عکس با فوتوشاپ

  نرم افزار فوتوشاپ یکی از کاربردی ترین ابزار برای کار با تصاویر و یکی از مهمترین انواع روشهای کم کردن حجم عکس است. برای کاهش حجم تصاویر در این نرم افزار ابتدا تصویر مورد نظر را در فوتوشاپ باز کرده سپس از طریق منوی فایل گزینه export و سپس گزینه  save for web را بزنید یا از کلیدهای میانبر کنترل + آلت + شیفت + اس استفاده کنید.

  انواع روشهای کم کردن حجم عکس

  البته یکی از امکانات دیگری که فوتوشاپ در اختیار ما میگذارد تا حجم تصاویر کم شود، کاهش ابعاد تصاویر تا اندازه مورد نظر و همچنین کاهش کیفیت و رزولوشن تصاویر است. کاهش ابعاد تصاویر تاثیر چشمگیری در کاهش حجم نهایی تصویر دارد.

  کم کردن حجم عکس با نرم افزار Caesium

  نرم افزار Caesium یکی از معروفترین نرم افزارهای کاربردی برای کاهش حجم تصاویر میباشد. طبق اطلاعات سایتهای مختلف این نرم افزار میتواند حجم تصاویر را تا ۸۰ یا ۹۰ درصد کاهش دهد بدون اینکه از کیفیت تصاویر کاسته شود.

  Caesium کاهش حجم تصاویر با کمترین افت کیفیت

  کاهش حجم تصاویر به صورت آنلاین

  یکی دیگر از روشهای مرسوم از انواع روشهای کم کردن حجم عکس به منظور استفاده در سایت ها و صفحات وب، استفاده از ابزارهای آنلاین مخصوص این کار هست. ابزارهای آنلاین باعث میشوند تا در زمان کوتاه و با سرعت بسیار حجم تصاویر خود را =ایین بیاورید و با کیفیت مناسب و مد نظر از آنها در سایت و وبلاگ خود استفاده کنید. یکی از این سایتها اوپتیمیزیلا است که به صورت آنلاین و با سرعت میتوانید تصاویر خود را آپلود کرده و با حجم مناسب دانلود نمایید.

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  2 پاسخ
  1. موحد
   موحد می گوید:

   سلام
   آیا از نرم افزار paint هم برای کاهش حجم تصاویر میشود استفاده کرد؟

   پاسخ
   • مدیر محتوایی
    مدیر محتوایی می گوید:

    سلام
    با تشکر از تماس شما
    بله میشود با استفاده از نرم افزار paint حجم تصویر را کاهش داد و یا فرمت آن را تغییر داد.
    اما به علت امکانات کم این نرم افزار محدودیتهای بسیاری دارد و توصیه میشود از سایر ابزارها استفاده کرد
    موفق باشید

    پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.