فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ

فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ

 • اهمیت فونت

  انتخاب فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ و تراکت یا اصولا فونت مناسب برای چاپ حرفه‌ای بسیار مهم است چرا که بیشترین محتوا شامل متن است.

  شاید در ابتدا این موضوع نسبت به انتخاب رنگ‌ها و تصاویر اهمیت چندانی نداشته باشد اما متن‌ها و عبارات کوتاهی که در بروشورها یا کاتالوگها چاپ می‌شوند راهنمای مهم خریدارانی است که قصد دارند محصولات را به طور دقیق بررسی کنند.

  به همین علت فونت‌هایی که خوانایی مناسب ندارند و یا با سایر قسمت‌های بروشور و کاتالوگ هماهنگی کافی ندارند، باعث نازیبا شدن بروشور یا کاتالوگ شده و همین امر سبب می‌شود که کاتالوگ طراحی شده از انسجام کافی برخوردار نباشد و مشتری یا مخاطب از آن استقبال نکند.

  فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ

  فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ

  اندازه فونت

  اندازه فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ بستگی به نوع طراحی و ابعاد کاتالوگ دارد ولی به طور کلی اندازه فونت باید طوری طراحی شود که مشکلی برای خوانده شدن متن توسط مخاطب و مشتری ایجاد نکند و مخاطب براحتی بتواند متن مورد نظر طراح را بخواند و مفهوم آن را بفهمد. چرا که اگر فونت خیلی ریز یا خیلی درشت باشد، ممکن است در همان ابتدا مخاطب از خواند متن منصرف شود.

  فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ

  به طور کلی انتخاب فونت باید متناسب با خروجی کار بروشور یا کاتالوگ باشد. یعنی شما میتوانید با توجه به نحوه طراحی بروشور یا کاتالوگ فونت مناسبی انتخاب و از آن استفاده کنید.

  البته به طور معمول فونتهایی هستند که بیشتر در طراحی و چاپ استفاده میشوند از قبیل فونتهای سری بی (byekan,bmitra,bzar,…) یا فونتهای ایرانی که جدیدا پا به عرصه گذاشته اند از قبیل ایران سنس یا فونتهای مطبوعاتی که برای مخاطبین چشم نواز هستند و استفاده از آنها باعث زیباتر شدن طرح کاتالوگ و بروشور و افزایش خوانایی آن نیز میشود. البته برخی از این فونتها لاینسنس دارند و باید خریداری شوند.

  استفاده از فونتهای گرافیکی

  فونتهای گرافیکی یا فونتهای پیچ و خم دار هنگام طراحی بروشور یا کاتالوگ‌های تبلیغاتی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، چرا که از خوانایی کمتری نسبت به فونتهای ساده برخوردار هستند اما در برخی موارد میتوان از این فونتها بر روی جلد یا قسمتی از کاتالوگ برای جلوه پیدا کردن و جلب توجه استفاده کرد.

  استفاده از این فونتها به صورت متن در بروشور یا کاتالوگ مناسب نیست زیرا باعث سردرگمی مخاطب میشود بنابراین پیشنهاد میشود فقط در حد ضرورت یا استفاده خاص و محدود از این فونتها استفاده شود و برای فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ از همان فونتهای معمول و خوانا استفاده شود.

  فونت گرافیکی

  فونت گرافیکی

  ضخامت فونت

  علاوه بر انتخاب فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ به ضخامت فونت در طراحی نیز باید توجه شود. شما اگر صفحات یک کاتالوگ یا بروشور را بدقت بررسی کرده باشید، احتمالا متوجه شده اید که در جاهای مختلف از ضخامتهای مختلف فونت استفاده شده است. علاوه بر اینکه استفاده از ضخامت بیشتر برای تیترها باعث جدا شدن و مشخص شدن تیتر یا نام محصول از متن توضیحات میشود، استفاده از ضخامت متفاوت در خود متن باعث خواناتر شدن متن شده و چشم خواننده کمتر خسته میشود.

  فونت ایران سنس

  فونت ایران سنس

  ساده یا ایتالیک بودن فونت کاتالوگ

  ساده یا ایتالیک بودن فونت در محتوای نوشته شده از دیگر نکاتی است که در فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ به آن توجه میشود. البته این مورد نسبت به ضخامت فونت اهمیت کمتری دارد ولی استفاده بجا از آن میتواند تاثیر مثبتی در نحوه ارائه کاتالوگ یا بروشور شما داشته باشد.

  حالت ایتالیک در متن اغلب برای معرفی یک یا چند ویژگی خاص از محصول یا محتوای مورد نظر به کار میبرد که توجه خواننده را به خود جلب کند. ایتالیک یا مورب بودن کلمات و حروف باعث می‌شود که ذهن ناخودآگاه به سمت آن کلمات جلب شود و توجه بیشتری نشان دهد.

  رنگ فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ

  هنگام طراحی بروشور و  کاتالوگ علاوه بر خود فونت باید به نوع رنگ فونت‌ها و نسبت رنگ و اندازه آنها با سایر بخشهای کاتالوگ توجه داشت. فونت مناسب چاپ نیز دقت ویژه‌ای داشته باشید.

  رنگ و سبک فونت‌ها برای کلمات و جملات باید به گونه‌ای انتخاب شود که پس از چاپ نیز خوانایی و چشم نوازی مناسب را داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از رنگ بندی‌های روشن مانند سبز روشن، آبی روشن و… ممکن است بعد از چاپ قابل تشخیص نباشد. همچنین رنگ‌های تیره‌تر نیز ممکن است پس از چاپ از رنگی که روی صفحه نمایش دیده می‌شود پررنگ­تر به نظر برسند.

  استفاده از ترکیب رنگهای استاندارد و رنگهای متناسب با هم نیز در زیبایی کار میتواند اثر مثبت داشته باشد.برای این منظور میتوان از راهنمای سایتهایی مانند ادوبی و کولوروس و … استفاده کرد.

  بنابراین هنگام انتخاب رنگ برای فونتها باید به اصول رنگ شناسی و نسبت رنگ فونتها با سایر قسمتهای درون کاتالوگ و ایجاد همخوانی با آنها توجه کرد تا خروجی مناسبی برای کار به دست بیاید.

  نتیجه گیری فونت مناسب برای بروشور و کاتالوگ

  در نهایت آنچه که باعث میشود شما بتوانید یک طرح مناسب و یک چاپ خوب برای تهیه کاتالوگ یا بروشرو خود داشته باشید، تجربه است. شما میتوانید طرحهای کاتالوگها و بروشروهای مختلفی را با توجه به مواردی از قبیل فونت، اندازه، ضخامت، رنگ و … و نسبت آن با کاتالوگ و تاثیر آن در خوانا یا ناخوانا ببینید و خود طرحهای مختلفی را امتحان کنیدو از دیگران نظر بخواهید تا بتوانید در این زمینه تجربه کافی کسب کنید و آثار خوبی را تولید کنید.

  ما در راسل پرینت هموراه به دنبال کسب رضایت مشتریان عزیز خود هستیم تا بتوانیم خدمات با کیفیت مناسب به آنها ارائه دهیم. میداوریم که این مقاله برای شما مخاطبگرامی مفید بوده باشد.

   

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۱۳ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.