بافت کنواس

پارچه کنواس چیست؟

 • کنواس پارچه‌ای مقاوم و بافته شده که از آن برای ساخت بادبان، چادر‌های مسافرتی، کوله پشتی و هر مورد دیگری که به استحکام بالا نیاز داشته باشد، استفاده می‌شود. همچنین این پارچه در میان نقاشان بسیار محبوب است و از آن به عنوان بوم نقاشی نیز استفاده می‌کنند، به این منظور، آن را به دور قابی چوبی می‌پیچانند. علاوه بر این، از این پارچه در صنایع جدید از جمله صنعت مد برای ساخت کیف و کفش یا کیف‌های لوازم الکترونیک استفاده می‌شود.

  اگرچه در گذشته این پارچه از کنف ساخته می‌شد، امروزه آن را از پنبه و کتان تهیه می‌کنند. این پارچه به خاطر نوع بافتش متفاوت از دیگر پارچه‌های پنبه‌ای است. کنواس‌ها را از لحاظ وزن و یک سیستم نمره دهی دیگر طبقه بندی می‌کنند. در مورد سیستم سنجش وزن این پارچه باید توجه داشته باشید که اعداد بزرگتر به منزله‌ی وزن کمتر می‌باشند به عنوان مثال کنواسی با عدد ۱۰ سبک‌تر از مورد دیگری با عدد ۴ می‌باشد.

  کاربرد کنواس در نقاشی

  کنواس امروزه رایج ترین پارچه نگه دارنده برای نقاشی های رنگ روغنی به حساب می‌آید که از قرن ۱۴ در ایتالیا مورد استفاده قرار می‌گرفت که به طور کامل توانسته جای قاب‌های چوبی را بگیرد. یکی از اولین نقاشی‌های رنگ روغنی که روی کنواس کشیده شد تصویری از حضرت مریم در کنار فرشتگان در سال ۱۴۱۰ در برلین آلمان می‌باشد. جالب است بدانید استفاده از کنواس به مراتب اقتصادی و مقرون به صرفه‌تر استفاده از سایر قاب‌ها می‌باشد. شاید بتوان گفت شروع محبوبیت کنواس از اواخر قرن ۱۶ و ابتدای قرن ۱۷ بود که هنرمندان اهل ونیز و Andrea Mantegna نقش مهمی در این محبوبیت داشتند و استفاده از این پارچه را نسبت به گزینه‌های دیگر ترجیح می‌دادند.

  نمونه یکس از نقاشی های زیبا با کنواس

  نقاشان مدرن امروزی علاوه بر توجه به اصول و نکات نقاشی، توجه زیادی به بافت‌های این پارچه دارند و تمام سعی خود را می‌کنند تا بافت این پارچه حفظ شود و بر خلاف آن حرکتی انجام ندهند. همچنین هرچه کنواس مرغوب‌تر تهیه شود، لایه‌های رنگ راحت‌تر روی پارچه می‌نشینند و در نتیجه نقاشی زنده‌تری حاصل می‌شود.

  کاربرد کنواس در قلاب دوزی

  جالب است بدانید از انواع خاصی از این پارچه برای قلاب دوزی نیز استفاده می‌شود. از میان بعضی از گونه‌های خاص که در قلاب دوزی کاربرد دارند می‌توان به Penelope Canvas, Binca Canvas و Chess Canvas اشاره کرد.

  استفاده از کنواس در نبرد

  از قرن ۱۳ به بعد، از کنواس به عنوان لایه‌ی پوشش دهنده برای سپر‌های جنگی نیز استفاده می‌شد. به طوری که سطح چوبی سپر را با کنواس می‌پوشاندند و سپس نوعی بتونه به روی آن می‌مالیدند. در آخر نیز برای براق کردن آن از وارنیش استفاده می‌کردند. با چنین فرمول می‌توان روی این سپر‌ها نقاشی‌های تاریخی کشید که در قرن ۱۶ بسیار رایج نیز بوده است، همچنین از طرفی مقاومت سپر نیز چندین برابر می‌شد.

   

  منبع: سایت ویکی پدیا

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.