تایپوگرافی چیست ؟

 • اگر بخواهیم به پرسش ( تایپوگرافی چیست ) به صورت خلاصه پاسخ دهیم باید بگوییم: تایپوگرافی را می توان هنر یا تکنیک آراستن تایپ دانست.

  چند معنی متفاوت در تعریف تایپوگرافی چیست به شرح زیر است:

  1. هنر چیدمان تایپ، برای رساندن متن به یک زبان دیداری یا تصویری است.
  2. تایپوگرافی، هنر پردازش کردن متن، برای رسانه‌های چاپی می باشد.
  3. تایپوگرافی انتخاب و طرح‌ ریختن تایپ برای چاپ است.
  4. تایپوگرافی «زبان تصویر»است هنر نوشتن کلمه یا جملات بسیار کوتاه با شکل و سبکی ویژه که بار تصویری و  نمایشی بالایی دارد و از همه مهم تر هویت چیزی را می رساند.

   

  ۹۵% تایپوگرافی طراحی است و در تمام اشکال هنر ارتباطات کاربرد دارد. آیا می توانید تصور کنید که روزنامه ای را بدون متن بخوانید، وب سایتی را بدون نوشته مطالعه کنید یا تلوزیون را بدون هیچ گونه نوشته ای ببینید؟ پس بدانید که تایپوگرافی مطلب بسیار مهمی در برقراری ارتباط با مخاطبان شماست پس پیشنهاد می کنیم این مقاله را ( تایپوگرافی چیست ) تا آخر بخوانید.

   

  چرا تایپوگرافی مهم است؟

  ۱- احساس را القا می کند

  انتخاب فونت تایپ می تواند در نوع برداشت پیام تاثیر بگذارد. دو مثال زیر را ببینید. کدامیک برای عنوان یک مقاله مناسب تر است؟

  مثال تایپوگرافی چیست

  بیشتر افراد به صورت خودکار تصویر چپ را انتخاب می کنند. اندازه و نوع فونت احساس قدرت، جدیت و اهمیت را منعکس می کند در حالیکه مثال سمت راست همراه حس طنز، سبکی و بازی است.

   

  ۲- افراد را مشتاق به خواندن می کند

  تایپوگرافی خوب از این منظر مفید است که خواننده را بر روی محتوا متمرکز می کند نه فرمت کار. معمولا تایپوگرافی خوب ضمنی است زیرا احساس آفرین است. دو مثال زیر را درنظر بگیرید. کدام مقاله منطقی تر و نزدیک به خواننده تصور می شود؟ شما به خواندن کدامیک ادامه خواهید داد؟

  مثال دوم برای تایپوگرافی

  مثال سمت چپ شفاف، ساده و خواندش اسان است. مثال سمت راست رنگ های زیادی دارد، فونت های متعددی در آن استفاده شده که همگی چشم را اذیت می کند.

   

  عناصر یک تایپوگرافی خوب

   

  ۱- انسجام

  در هر نوع کار تایپوگرافی باید رویه، کشیده کردن حروف، برجسته سازی، نقطه بولت و قالب بندی رعایت شود. انسجام اثر را حرفه ای تر می کند و خواننده بر روی محتوا ( نه در قالب ) متمرکز خواهد شد.

  ۲- سلسله مراتب

  لازم است که متن شما به همان ترتیبی که نوشته شده خوانده شود. برای مثال کتابی را درنظر بگیرید، عنوان اولین چیزی است که خواننده می بینید، پس از آن نام نویسنده، عناوین فصل ها و سپس اصل متن. سلسله مراتب خواننده را در طی محتوا پیش خواهد برد. همیشه نام نویسندگان سرشناس با فونت بزرگتری نسبت به عنوان کتاب نوشته می شود. دلیلش نیز آن است که طرفداران نویسنده سریعا جذب کتاب خواهند شد بدون اینکه به عنوان آن دقت کنند.

  ۳- هماهنگی

  هماهنگی باعث می شود که اثر دارای نظم دیده شود. ترازبندی سمت چپ یا راست باعث می شود که نوشته ها در چشم خواننده قدرتمندتر بیایند. همچنین به کتاب ظاهری حرفه ای تر می دهد که معمولا تازه کاران تایپوگرافی از این روش استفاده می کنند.

   

   

  وقتی که از یک طراح یا شرکت طراحی استفاده می کنید ابتدا نمونه کارهایشان را کنترل کنید. اگر احساس می کنید که نمی توانید با آن اثر ارتباط نزدیکی داشته باشید از خودتان یک سوال ساده بپرسید: ایا این محتواست که مرا جذب نمی کند (شاید موضوعی باشد که به آن علاقه ندارید) یا اینکه چیز دیگری است؟

  وقتی پیشنویس ها را مرور می کنید و مشکلی در تایپوگرافی به ذهنتان نمی رسد و بیشتر احساس و معنی از متن به درونتان منعکس می شود، یعنی شرکت طراحی کار خود را به خوبی انجام داده است.

   

  نرم افزار تایپوگرافی

  علاقه مندان به این رشته معمولا می توانند با تمامی نرم افزار های گرافیکی، سفارش تایپوگرافی را انجام دهند اما بیشتر از نرم افزار فتوشاپ و کورل برای این کار استفاده می کنند.

   

  منبع: سایت www.bopdesign.com

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.