تاریخچه چاپ در جهان

 • تاریخچه چاپ

  صنعت چاپ، صنعتی مهم و تأثیرگذار است. تمام کتاب‌ها و مجلات و متون با استفاده از این صنعت چاپ شده و ارائه می‌شوند. هر نوشته‌ای که به دست شما می‌رسد، به کمک هنر چاپ روی کاغذ درج شده است. شاید کنجکاو باشید که بدانید صنعت چاپ از چه تاریخی اختراع شده است و مخترع آن چه کسی بوده است؟ به همین دلیل ما این مقاله را برای شما نوشتیم تا شما را با تاریخچه صنعت چاپ در جهان و دیگر موضوعات مرتبط با تاریخچه چاپ آشنا کنیم.

  تاریجچه چاپ

  تاریخچه چاپ در جهان

  قدمت چاپ، به عهد باستان برمی‌گردد. از چند هزار قبل از میلاد، آشوریان برای انتقال مطالب به یکدیگر از مهر زدن نوشته روی خشت‌های گلی استفاده می‌کردند. اگر به موزه‌های تاریخی رفته باشید، احتمالاً انگشترهای خاتم گذشتگان را دیده‌اید، نقش این انگشترها را روی سنگ مهر می‌زدند و بعد انگشتر را می‌ساختند.

  نشانه‌های چاپ در چین به سالهای ۶۰۰ تا ۹۰۰ میلادی برمی‌گردد؛ یعنی همان زمانی که سلسله «تانگ» در چین حکومت می‌کرد. در این زمان، نقش‌ها روی صفحه‌ای چوبی حکاکی شده و بعدازآن روی پارچه چاپ می‌شد.

  تاریخچه ی چاپ در چین

  روزی از روزهای گذشته، یکی از امپراطورهای چین دستور داد تا تصاویر و متون یک کتاب بودائی چاپ شود. زیردستان امپراطور دست‌به‌کار شدند و نوشته‌ها را روی قطعه‌ای کاغذ نازک می‌نوشتند و سپس کاغذ را روی چوب چسبانده و متن را روی چوب حکاکی می‌کردند. در پایان هم از لوح چوبی برای چاپ نوشته‌ها استفاده می‌کردند. این روش چاپ زمان زیادی برد؛ اما بالاخره تمام صفحات کتاب چاپ شد.

  قدیمی‌ترین کتاب چاپی، در غار «دون هوانگ» پیدا شده است. این غار در جاده ابریشم قرار دارد. متن این کتاب چاپی قدیمی، به زبان بودائی نوشته شده است و چاپ آن به سال ۸۶۸ میلادی برمی‌گردد. به همین دلیل است که چینی‌ها، زودتر از دیگر مردم جهان با چاپ و کتاب‌های چاپی آشنا شده بودند.

  در قرن نهم میلادی، کتاب‌های چاپی با تعداد بالا در ایالت چچوان امروزی تولید شده و توسط دلالان خصوصی خریداری می‌شد. کمی بعد، چاپ در تمام قسمت‌های چین و ایالت‌های دیگر گسترش یافت. در همین زمان بود که کتاب‌های کنفوسیوس، فرهنگ لغت، متون بودائی، کتب ریاضیات و دیگر نوشته‌ها چاپ شدند.

  سرعت پیشرفت چاپ به‌قدری بالا بود که در قرن دهم میلادی، طومارها از بین رفتند و کتاب‌های صحافی شده جانشین آن‌ها شدند.

  کیمیاگری، زرگری و ریخته‌گری از جمله مشاغل تأثیرگذار در هنر چاپ بوده‌اند. در سال ۱۰۴۱ میلادی، کیمیاگری به نام «بی‌شنگ» زندگی می‌کرد. او اهل چین بود. این کیمیاگر چینی، به موضوعی مهم پی برد و توانست حروف مستقل چاپی را اختراع کند. او حروف را روی سفال مرطوب حکاکی می‌کرد.بعد از اینکه سفال در کوره می‌پخت، دوام بیشتری پیدا می‌کرد. درنتیجه با استفاده از این سفال‌های بادوام، سرعت حروف چینی و تکثیر مطالب افزایش پیدا کرد. این کار باعث ارزان‌تر شدن کتاب‌های چاپی در چین شد. بعد از حروف سفالی، حروف چوبی و حروف قلعی نیز ساخته شدند.

  بسیاری از مردم بر این اعتقادند که صنعتی شدن چاپ و اختراع حروف چاپی فلزی، به کشور کره برمی‌گردد. نشانه‌های چاپ در سال ۱۲۴۱ در سرزمین کره پیدا شده است. در اواخر قرن سیزدهم میلادی، دولت کره دستور داد وزارتی با نام «وزارت چاپ» تأسیس شود. وظیفه این وزارتخانه، تولید حروف چاپی فلزی با استفاده از فن ریخته‌گری بود. ریخته گران کره‌ای، وسیله‌ای ساخته بودند که صدها هزار نشانه و حرف داشت و برای چاپ از آن استفاده می‌شد.

  دور از تصور نیست که مارکوپولو، جهانگرد مشهور ونیزی، در سفرش به چین و کره، کتاب‌های چاپی مردمان این مناطق را دیده باشد و این دانش را به اروپا منتقل کرده باشد. این کتاب‌های چاپی، بعدها الهام‌بخش مخترع ماشین چاپ بوده است.

   

  منبع: سایت ویکی پدیا

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.